|

ماجرای خبرساز اخراج دختر میرحسین موسوی از دانشگاه چیست؟

دختر میرحسین موسوی گفت: در گرماگرم التهابات انتخابات اخیر، در ۲۶ خرداد ماه، برای بار دوم، این بار قطعی از دانشگاه اخراج شدم.

ماجرای خبرساز اخراج دختر میرحسین موسوی از دانشگاه چیست؟

به گزارش شبکه شرق، اخراج «زهرا موسوی خامنه» دختر میرحسین موسوی از دانشگاه الزهرا، خبرساز شده و واکنش‌های فراوانی را به همراه داشته است.

دختر میرحسین موسوی درباره اخراج خود از دانشگاه الزهرا می‌گوید: «وقتی در دهه نود همراه با بسیاری از همکاران اخراجی و تعلیقی به کاربرگشتم، همه اسناد کاری و تحصیلیم به یغما رفته و با وجود مدرک دکترا گویی دیپلمه‌ای بیسابقه کار بودم.»

«زهرا موسوی خامنه» دختر «میرحسین موسوی» و «زهرا رهنورد» درباره اخراج خود از دانشگاه الزهرا، نوشت: «در گرماگرم التهابات انتخابات اخیر، در ۲۶ خرداد ماه، برای بار دوم، این بار قطعی از دانشگاه اخراج شدم. در هر دو دفعه نهاد‌های امنیتی نقش اصلی داشتند.»

متن کامل یادداشت «زهرا موسوی خامنه» دختر «میرحسین موسوی»، درباره اخراج خود از دانشگاه به شرح زیر است:

«در ابتدای حصر، به گناه اینکه در مورد آن حصر خبررسانی کرده بودیم، تعلیق وحقوقم قطع شده بود. هنگام ورود من را در اتاق حراست نگه داشته و فشار آورده بودند که نام دانشجویانم را بگویم که نگفته بودم، گفتند که دیگر حتی در خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران و نیز ونک رد هم نشوم.

من، اما در حیطه درس و پژوهش همیشه موفق بودم، با رتبه زیر ۳۰ کنکور کارشناسی، ۱۹ ارشد و ۴ دکتری تحصیل و در دانشگاه‌های سوره، هنر، الزهرا هم تدریس کردم.

وقتی در دهه نود همراه با بسیاری از همکاران اخراجی و تعلیقی به کار برگشتم، همه اسناد کاری و تحصیلیم به یغما رفته و با وجود مدرک دکترا گویی دیپلمه‌ای بی‌سابقه کار بودم.

چند سال بعدتر، سرانجام با شش سال و اندی تاخیر، به استادیاری ارتقا پیدا کردم. (معلمان دانشگاه با اخذ مدرک دکتری استادیار می‌شوند).

مطابق با یک مصوبه در آموزش عالی که شامل حال من نیز هست باید همزمان رسمی قطعی میشدم. اما گفتند در مورد تو نه! نمی‌شود و این آغاز ماجرایی تازه بود...

هر عضو هیات علمی، از استخدام تا رسمی شدن، باید مراحل متنوعی طی کرده و در هر مرحله از زیر نظر اداره‌ای به اسم هیات جذب نیز گذشته و صلاحیت عمومی تایید شود که در سه سطح، از شورای عالی انقلاب فرهنگی تا دانشگاه فعال بوده و گذرگاهی است از مو باریک‌تر، از شمشیر برنده‌تر!

با این توضیحات، سال ۹۷، درخواستم را ثبت و مدارک لازم را در سامانه مربوط بارگزاری کردم. اما در سال ۹۹، با همان تقاضای غیرلازم هم بنابر استعلام از مراجع ذی‌صلاح» مخالفت شد. به من خبر داده بودند که سه ارگان اطلاعاتی، پیگیر این امرخطیر هستند.

خودم هم نمی‌دانستم آنقدر فعالیت‌های مهم و موثر داشته و چنین برای سیستم آموزشی و بلکه کشور ترسناکم! گفتند یا باید بازخرید شوم یا اینکه پیمانی دایم.

این روند طولانی از همان اخراج دهه قبل تا حال، چنان فرسایش‌دهنده بود و ظالمانه که انگیزه‌ای برایم باقی نگذاشته بود؛ با این‌همه، علیرغم میل و تحمل طعم تلخ ظلم، گزینه دوم را مبتنی بر پیشنهادات و مشورت‌های همکاران و دوستان پیش گرفتم که می‌گفتند: تقاضای بازخریدی از سوی خودم، برای ستم سازان بی هیچ هزینه‌ای تمام شده و مدعی خواهند شد که خودش اقدام کرد.

این مرحله هم قریب دو سال و‌ چند روزی قبل نامه اخراج در دفتر جذب و به امضای رییس دانشگاه تحویل داده شد.

هنگام ثبت اعتراض در اداره جذب ساختمان آموزش عالی هم گفتند که بر پرونده همه سال‌های من، دستور «وتویی» مرجع ذی‌صلاح قراردارد که مانع است و در سه دولت پشت هم با پرونده من چنین کرده‌اند. در این مدت طولانی هیچ خبری ندادم، چون هم‌وطنانم مدام داغدار و زیر اندوهی کمرشکن هستند.

حال هرچند این اخراج، دربرابر داغ‌ها و زندان‌ها و فقر و بی‌عدالتی و بلا‌های دیگر پانزده ساله خود ما هیچ نیست، اما من‌هم نمونه مستند دیگر از روندم؛ که در این میان، یک‌بار هم برای همراهی با اعتراضات دانشگاهی متهم شدم.

سال‌ها می‌گذرند، آدم‌ها در دل حوادث آب‌دیده می‌شوند. باوجود آزار بی‌وقفه و نامه‌نگاری‌ها و حق‌خوری‌ها یک گنجینه و فرصت بی‌بدیل هم فراهم شد و آن هم‌نشینی با نسل‌های جدید بود که خود معلمانی هستند جوان، پر از شور زندگی، درک اجتماعی و آشنا به حق و عدالت.

با دغدغه‌هایی مطالباتی ملموس و به‌جا؛ که با این معلمشان پر از مهر و رفاقت و همدلی قدرش را میدانم و تا ابد برایم عزیزند. می‌دانم با چنین فرزندانی که وطن دارد و من‌ هم در دوره‌ای چند ساله خوشبختانه همراه‌شان بوده‌ام، آینده واقعا روشن است.»

دلیل اخراج دخترحسین موسوی از دانشگاه الزهرا چه بود؟

مستندات اخراج زهرا موسوی از دانشگاه الزهرا منتشر شد.

سند بررسی هیات بدوی تخلفات و اخراج «زهرا موسوی خامنه» دختر «میرحسین موسوی» و «زهرا رهنورد» از دانشگاه الزهرا منتشر شد.

«زهرا موسوی خامنه» دختر «میرحسین موسوی» و «زهرا رهنورد» و استاد دانشگاه، نامه اخراجش از دانشگاه الزهرا را منتشر کرده است.

در بخشی از این سند آمده است: «پوشش یک دانشجو نامناسب بوده، اما از ورود او ممانعت می‌شود. دانشجو با دکتر موسوی تماس می‌گیرد. سپس دکتر موسوی دست او را می‌گیرد و به داخل می‌برد و با لحنی تند می‌گوید: من می‌برمش!»

اخراج زهرا موسوی خامنه دختر میرحسین موسوی از دانشگاه

 

اخراج زهرا موسوی خامنه دختر میرحسین موسوی از دانشگاه

اخراج زهرا موسوی خامنه دختر میرحسین موسوی از دانشگاه

 

منبع: جماران
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها