|

توضیحات آموزش و پرورش درباره تخریب مدرسه کانکسی در مراغه

آموزش و پرورش درباره تخریب مدرسه کانکسی در روستای «باغ‌یری» مراغه و آخرین وضعیت دانش‌آموزان و معلم این مدرسه که مصدوم شده بودند، توضیحاتی ارائه کرد.

توضیحات آموزش و پرورش درباره تخریب مدرسه کانکسی در مراغه

به گزارش شبکه شرق، روز گذشته، یک مدرسه کانکسی در روستای «باغ‌یری» مراغه، بر از شدت توفان و گردباد واژگون شد که متاسفانه پنج دانش‌آموز و یک معلم حاضر در کانکس مصدوم شدند.

مهم‌ترین دلیل واژگونی کانکس، نه شدت وزش باد که متصل نبودن این کانکس به زمین بوده است؛ موضوعی که اهالی و شاهدان حادثه هم آن را تایید می‌کنند.

به دنبال وقوع این حادثه، وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: ۹۰ درصد مدارس کانکسی تا مهر ۱۴۰۳، جمع می‌شوند.

حسین اکبریان، مدیر آموزش و پرورش مراغه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «متاسفانه کانکس روستای «باغ‌یری» توسط اهالی و با استفاده از جرثقیل یکی از دستگاه‌های اجرایی کمی جابجا شده بود و همین موضوع می‌تواند در وقوع حادثه اثرگذار باشد.»

مدیر آموزش و پرورش مراغه با بیان اینکه این کانکس حدود ۹ سال قبل جاگذاری شد، افزود: «یکی از ساکنان مجاور مدرسه با این تصور که کانکس حدود یک متر در زمین متعلق به وی قرار دارد، از راننده جرثقیل خواهش کرده بود تا آن را جابه‌جا کند.»

اختلاف سر محل قرارگیری مدرسه کانکسی و جا‌به‌جایی آن تنها یکی از مشکلات این کانکس‌ها است. عدم تهویه مناسب و نبود وسایل گرمایشی و سرمایشی، فضای اندک، گرم شدن بیش از حد در تابستان و سرمای ناناسب در فصول سرد از جمله مشکلات مدارس کانکسی است. مدارسی که عمدتاً در مناطق روستایی و عشایری کشور هنوز وجود دارد.

به دنبال حادثه مراغه، «مصطفی پردلی» معاون رسانه وزارت آموزش و پرورش در صفحه ویراستی خود نوشت: «از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون، حدود ۵۴ درصد از مدارس کانکسی جمع‌آوری شده است که طبق اعلام سازمان نوسازی مدارس، این آمار تا مهر ۱۴۰۳، به ۹۰ درصد خواهد رسید.»

معاون رسانه وزارت آموزش و پرورش درباره حادثه پیش‌آمده در مراغه اظهار کرد: «حال عمومی عزیزان مساعد است و از مدتی پیش خیرین برای ساخت مدرسه در این منطقه در انتظار تعیین زمین هستند.»

تماس تلفنی مدیرکل آموزش و پرورش با معلم آسیب‌دیده مدرسه کانکسی

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی طی تماس تلفنی با معلم آسیب‌دیده در این حادثه، جویای احوال آسیب‌دیدگان این حادثه شد و از اتخاذ تدابیر لازم جهت ادامه روندآموزشی دراین روستا خبر داد.

مسعود سعادتی، مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه اقدامات لازم برای جمع‌آوری مدارس کانکسی دارای ۱۰ دانش‌آموز بیشتر انجام شده است، گفت: «در سال جدید نیز برچیده شدن مدارس کانکسی با جمعیت دانش‌آموزی کم‌تر از ۱۰ نفر در دستو کار قرار دارد.»

مدیر آموزش و پرورش مراغه نیز گفت: «متاسفانه کانکس روستای «باغ‌یری» توسط اهالی و با استفاده از جرثقیل یکی از دستگاه‌های اجرایی کمی جابه‌جا شده بود که همین موضوع می‌تواند در وقوع حادثه اثرگذار باشد.»

اکبریان با بیان اینکه این کانکس حدود ۹ سال قبل جاگذاری شد، افزود: «یکی از ساکنان مجاور مدرسه با این تصور که کانکس حدود یک متر در زمین متعلق به وی قرار دارد، از راننده جرثقیل خواهش کرده بود تا آن را جابه‌جا کند.»

مدرسه کانکسی

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها