|
کدخبر: 837972

برگزاری نخستین رویداد بزرگ نقاشی معاصر ایران در خانه هنرمندان

خانه هنرمندان ایران امروز جمعه، 19 آذرماه در سالن استاد جلیل شهناز میزبان رویداد بزرگ نقاشی معاصر ایران بود.

رویداد بزرگ نقاشی معاصر ایران که از دو سال قبل صحبت‌های اولیه‌اش شده بود و بخاطر شیوع ویروس کرونا عقب افتاده بود، امروز برگزار شد.

خانه هنرمندان ایران امروز در سالن استاد جلیل شهناز میزبان رویداد بزرگ نقاشی معاصر ایران بود.

امیر راد، رییس انجمن نقاشان که اهدای جوایز برگزیدگان را برعهده داشت، در ابتدای مراسم ضمن ابراز خوشحالی از رخت بربستن بیماری کرونا گفت: «اولین رویداد بزرگ نقاشی بزرگ ایران حدود دو سال صحبت‌های اولیه‌اش انجام شد و در همان سال نیز قراردادش بسته شد اما در اسفند ماه سال ۱۳۹۸ کرونا آغاز شد و این برنامه به عقب افتاد.»

وی ادامه داد: «کمی جلوتر که آمدیم، برای دوسالانه نقاشی ایران برنامه‌ریزی کردیم و آن را به ۳ بخش مجزا تقسیم کردیم که با پیک آخر بیماری کرونا مواجه شدیم و این رویداد نیز رخ نداد.»

رییس انجمن نقاشان همچنین اضافه کرد: «فکر می‌کردیم و امیدوار بودیم که در این دوره‌ی زمانی شدت بیماری کم شده باشد. به هرحال فراخوان را در پاییز اعلام کردیم و ۱۲۷۸ نفر با حدود ۳۵۰۰ اثر هنری در این رویداد شرکت کردند. باتوجه به زمان کمی که داشتیم داوری این رویداد سخت انجام شد اما در نهایت آثار داوری شدند و برای مرحله بعد به خانه هنرمندان ایران آورده شدند.»

وی ضمن اشاره به این نکته که خیلی از گالری‌ها و نگارخانه‌ها جوایزی برگزار می‌کنند، ادامه داد: «انجمن نقاشان فکر کرد که باید در این زمینه ورود پیدا کند . این‌چنین بود که ما از این برنامه استقبال کردیم و کم کم به سمت جایزه بزرگ نقاشی معاصر ایران حرکت کردیم. »

راد همچنین آرزو کرد: «باتوجه به شرایط این جایزه، امیدوارم بزرگ و بزرگ‌ترین باقی بماند و برایش آینده خوشی را آرزو و پیش‌بینی می‌کنم.»

وی در آخر از تمام کسانی که در این رویداد شرکت کرده بودند، تشکر کرد و از پویان رسولی، مدیر بازاریابی شرکت بیمه سامان دعوت به عمل آورد.

رسولی نیز ضمن عرض سلام به حضار در سالن استاد جلیل شهناز گفت: «برای ما خیلی ارزشمند است که به‌عنوان نماینده یک شرکت بیمه‌ای خدمت هنرمندان عزیز هستیم و جهت ارتقای سطح فرهنگ کشورمان و ایفای نقش اجتماعی‌مان قدم برداریم. در همین راستا با ذوقی که از طرف شرکت بیمه وجود داشته، فراخوان همکاری با خانه هنرمندان از ۲ سال قبل رقم خورد اما به دلیل شیوع ویروس کرونا این رویداد الان به نتیجه رسیده است.

این نه اولین رویداد به این شکل است و نه آخرینش.»

وی همچنین از هنرمندان خواهش کرد که برای فراخوان‌های بعدی نیز مشارکت داشته باشند و سپس ادامه داد: «شرکت بیمه سامان برای برگزیدگان این رویداد جوایزی در نظر گرفته است. همچنین به تمام برگزیدگان این نمایشگاه بیمه عمر رایگان هدیه خواهد شد. تقدیرنامه نیز از طرف شرکت بیمه صادر خواهد شد تا بتواند انگیزه‌ای برای هنرمندان به منظور ادامه همکاری باشد.»

وی همچنین در آخر اعلام کرد که این رویداد صرفا به نقاشی منحصر نخواهد بود و در تلاش هستند تا از تمام رشته‌های هنرهای تجسمی نیز حمایت کنند.

در بخش بعدی این برنامه ابتدا از دو نفر از هنرمندان تفدیر شد و سپس جایزه بزرگ به برگزیده این رویداد اهدا شد.

به گزارش ایسنا، لیلا گودرزی و الهام پورخانی مورد تقدیر واقع شدند و مریم اسفندی به‌عنوان برگزیده‌ی این رویداد معرفی شد.

گفتنی است که جایزه تقدیرشدگان به مبلغ ۱۵ میلیون و جایزه‌ی برگزیده‌ی رویداد ۷۰ میلیون تومان است که تقدیم برندگان شد.