|
کدخبر: 839860

مقام آمریکایی: ایران سرعت برنامه اتمی خود را کاهش دهد

یک مقام آمریکایی گفت: برای اینکه در مذاکرات وین توافق حاصل شود ایران بایستی یا به گفت‌وگوها سرعت ببخشد و یا اینکه سرعت برنامه هسته‌ای خودش را کاهش دهد.

یک مقام آمریکایی در ادامه سیاست مقصرنمایی از سوی طرف‌های غربی حاضر در مذاکرات احیای برجام در وین تلاش کرده مسئولیت پیشرفت یا عدم پیشرفت این گفت‌وگوها را متوجه ایران کند.

پایگاه خبری اکسیوس شامگاه چهارشنبه (۱۹ ژانویه/ ۲۹ دی‌ماه) به نقل از این مقام آمریکایی که اشاره‌ای به نام او نشده نوشته برای اینکه در مذاکرات وین توافق حاصل شود ایران بایستی یا به گفت‌وگوها سرعت ببخشد و یا اینکه سرعت برنامه هسته‌ای خودش را کاهش دهد.

مقام آمریکایی گفته ایران باید از طریق افزایش سرعت مذاکرات و یا کاهش سرعت پیشروی برنامه هسته‌ای خود زمان بیشتری برای دیپلماسی بخرد.

مقام آمریکایی در گفت‌وگو با آکسیوس گفت که اخیراً پیشرفت‌هایی در گفت‌وگوهای هسته‌ای صورت گرفته اما این پیشرفت‌ها «به طرز دردناکی کند و به طرز دردناکی اندک» بوده‌اند و مسائل اصلی هنوز حل‌نشده باقی مانده‌اند.

یک مقام اروپایی که از روند مذاکرات مطلع است گفته اختلافات هنوز در زمینه گام‌هایی که لازم است ایران برای محدود کردن برنامه هسته‌ای خود بردارد، میزان تحریم‌هایی که باید رفع شوند و درخواستی که ایران از آمریکا برای تضمین عدم خروج دوباره از برجام دارد، پابرجا هستند.

مقام آمریکایی مورد استناد آکسیوس می‌گوید: «نسبت به هر زمان دیگر با حصول توافق در نزدیک‌ترین فاصله قرار داریم و در عین حال، کمترین فاصله را هم با فروپاشی گفت‌وگوها داریم. »

وی در ادامه ادعاهای خود اضافه کرد: «ما آماده‌ایم و اراده داریم که به زودی به توافق برسیم، اما در عین حال برای احتمال فروپاشی گفت‌وگوها که به منزله مرگ برجام خواهد بود نیز آماده و حاضریم.»