|

‌گفت‌وگوی بلینکن و نتانیاهو درباره ایران

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و اسرائیل در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

‌گفت‌وگوی بلینکن و نتانیاهو درباره ایران

به گزارش شبکه شرق، وزیر خارجه آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل در یک تماس تلفنی درباره مسائل مختلف از جمله ایران گفت‌وگو کردند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا امروز سه‌شنبه با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل درباره مسائل مختلف از جمله ایران رایزنی کرد. 

در بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا صادر کرده آمده است دو طرف درباره «مقابله با تهدیدهای ناشی از ایران» گفت‌وگو کردند. 

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و اسرائیل در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

از سوی دیگر، اسرائیل تنها دارنده سلاح‌های هسته‌ای در منطقه غرب آسیا است و با حمایت‌های آمریکا برنامه تسلیحات هسته‌ای خودش را از نظارت‌های بین‌المللی دور نگاه داشته است.

بلینکن علاوه بر نتانیاهو با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی هم گفت‌وگو کرده است. 

در این بیانیه تصریح شده بلینکن از «خشونت‌های ادامه‌دار در کرانه باختری»ابراز نگرانی کرده است. 

در بخشی از بیانیه آمده است: «وزیر خارجه [آمریکا] و محمود عباس حمایت خودشان را از راهکار دو دولتی ابراز کرده و با اقداماتی که این راهکار را به خطر می‌اندازند مخالفت کردند.»

 

منبع: فارس
 

نظرسنجی

لاجوردی، نماینده مجلس گفته: «تا ۳ سال آینده با قانونی که تصویب کردیم، جامعه در با حجاب شدن تغییر چشمگیری می‌کند.» آیا قانون «عفاف و حجاب» می‌تواند به رعایت حجاب منجر شود؟
  • رضاخواه: در اعتراض به تبانی‌ها برای لاپوشانی تخلفات، از هیئت تحقیق و تفحص استعفا دادم
  • نگاهی به روز اقتصادی صحن و تحلیل تصمیم اقتصادی مجلس برای مقابله با بنگاه‌داری بانک‌ها در گفت‌وگو با نمایندگان