|

کاهش سرعت ایران در انباشت اورانیوم غنی‌شده را تایید نمی‌کنیم

​وزیر خارجه آمریکا گفت: نمی‌تواند گزارشی مبنی بر کاهش سرعت ایران در انباشت اورانیوم غنی‌شده نزدیک به درجه تسلیحات را تایید کند، اما از هرگونه اقدام ایران برای کاهش تنش‌ها در «تهدید فزاینده هسته‌ای» استقبال خواهد کرد.

کاهش سرعت ایران در انباشت اورانیوم غنی‌شده را تایید نمی‌کنیم

به گزارش شبکه شرق، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت: نمی‌تواند گزارشی مبنی بر کاهش سرعت ایران در انباشت اورانیوم غنی‌شده نزدیک به درجه تسلیحات را تایید کند، اما از هرگونه اقدام ایران برای کاهش تنش‌ها در «تهدید فزاینده هسته‌ای» استقبال خواهد کرد.

بلینکن همچنین به خبرنگاران گفت که انتقال زندانیان آمریکایی به حبس خانگی توسط ایران به هیچ جنبه دیگری از سیاست ایالات متحده در قبال ایران مربوط نمی شود. بلینکن گفت: سیاست آمریکا استراتژی بازدارندگی، فشار و دیپلماسی است.

وال استریت ژورنال روز جمعه گزارش داد که ایران سرعت انباشت اورانیوم غنی شده تقریباً با درجه تسلیحات را به میزان قابل توجهی کاهش داده و بخشی از ذخایر خود را رقیق کرده است، اقداماتی که می تواند به کاهش تنش ها با ایالات متحده و احیای گفتگوهای گسترده تر بر سر برنامه هسته ای ایران کمک کند.

بلینکن در یک کنفرانس خبری با اشاره به اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در سال 2018 در خروج از برجام گفت: البته ما از هر اقدامی که ایران برای کاهش تنش فزاینده تهدید هسته ای که از زمان خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران ایجاد شده، استقبال می کنیم.

وزیر خارجه دولت بایدن در پاسخ به این سوال که آیا کاهش سرعت اورانیوم در ایران و انتقال بازداشت شدگان به حبس خانگی به هیچ وجه با هم مرتبط است یا خیر؛ گفت: آنها موضوعات متفاوتی هستند. توافق ما برای بازگرداندن افرادی که به ناحق در ایران بازداشت شده‌اند، موضوعی کاملا مجزا است که می‌خواهیم آن را به نتیجه موفقیت‌آمیز برسانیم، و این چیزی است که من روی آن تمرکز کرده‌ام.

بلینکن تاکید کرد: این توافق شامل شهروندان آمریکایی می‌شود که همگی «به‌طور اشتباه بازداشت» شده‌اند و واشنگتن به بررسی سایر موارد ادامه خواهد داد. به دلایل حفظ حریم خصوصی، من نمی توانم در مورد هیچ مورد فردی صحبت کنم. من به سادگی می توانم بگویم که به عنوان یک موضوع سیاستی، ما دائما در حال بررسی هستیم که آیا فرد خاصی، خواه یک شهروند آمریکایی یا یک مقیم دائم قانونی، که در زندان بوده است یا خیر در کشور دیگری به اشتباه بازداشت شده، آزاد شود.

 

منبع: شفقنا
 

نظرسنجی

لاجوردی، نماینده مجلس گفته: «تا ۳ سال آینده با قانونی که تصویب کردیم، جامعه در با حجاب شدن تغییر چشمگیری می‌کند.» آیا قانون «عفاف و حجاب» می‌تواند به رعایت حجاب منجر شود؟
  • رضاخواه: در اعتراض به تبانی‌ها برای لاپوشانی تخلفات، از هیئت تحقیق و تفحص استعفا دادم
  • نگاهی به روز اقتصادی صحن و تحلیل تصمیم اقتصادی مجلس برای مقابله با بنگاه‌داری بانک‌ها در گفت‌وگو با نمایندگان