|

روسیه: همه موضوعات در مذاکرات وین حل نشده است

◽️معاون وزیر خارجه روسیه گفت: کار در قالب وین برای احیای برجام در خط پایان است. هنوز همه مسائل بسته نشده، اما تماس‌های فشرده در سطوح مختلف ادامه دارد. هیأت روسیه نزدیک و سازنده در حال کار با همکاران خود است.

روسیه: همه موضوعات در مذاکرات وین حل نشده است

به گزارش فارس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه چهارشنبه (۱۷ اوت) گفت، کار بر روی احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مورد برنامه هسته‌ای ایران در قالب وین در خط پایان است، اما هنوز پرونده همه موضوعات بسته نشده است.

 

ریابکوف اظهار داشت: کار در قالب وین برای احیای برجام در خط پایان است. هنوز همه مسائل بسته نشده، اما تماس‌های فشرده در سطوح مختلف ادامه دارد. هیأت روسیه نزدیک و سازنده در حال کار با همکاران خود است.

 

دور اخیر مذاکرات رفع تحریم‌های ایران پس از وقفه‌ای پنج‌ ماهه از پنجشنبه گذشته، ۱۳ مردادماه در شهر وین آغاز شد. این مذاکرات به مدت چهار روز ادامه داشت و دوشنبه ۱۷ مرداد با پرواز هیأت‌های شرکت‌کننده به پایتخت‌ها به پایان رسید. یک هفته بعد، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه با بیان اینکه تا ساعت ۱۲ دوشنبه ۲۴ مردادماه آخرین جمع‌بندی خود را به صورت مکتوب به هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا ارائه می‌دهیم، گفت «اگر آمریکا انعطاف نشان دهد در روزهای آینده به نقطه توافق می‌رسیم. آن‌ها از پلان B (طرح جایگزین) صحبت می‌کنند، ما هم پلان B خودمان را داریم».

 

«ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه گفت که نظرات ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده است. وی در کنفرانس خبری وزارت امور خارجه آمریکا گفت: ما پاسخ‌های ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده‌ایم و در حال بررسی آن‌ها هستیم. نظرات خود را با اتحادیه اروپا در میان خواهیم گذاشت. موضوعات بزرگ درباره برجام تا حد زیادی حل و فصل شده است.

 

ساعتی پیش از آن نیز «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در مذاکرات وین گفت که درخواست‌های ایران در خصوص پیشنهاد اروپا برای احیای توافق هسته‌ای معقول است. وبگاه شبکه خبری بلومبرگ هم به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد اتحادیه اروپا پیشنهادات ارائه‌شده از سوی ایران در مذاکرات رفع تحریم‌های وین را «سازنده» می‌داند.

 

برگزاری دور اخیر مذاکرات در وین پس از آن صورت گرفت که «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله‌ای در روزنامه فایننشال‌تایمز مدعی شد بسته پیشنهادی جدیدی روی میز گذاشته که حاوی راهکارهای به‌روز‌شده‌ای در خصوص رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای ایران است.

 

مقام‌های آمریکا و اتحادیه اروپا مدعی بودند که یک «متن نهایی» به همه طرف‌ها ارائه شده که قابل تغییر نخواهد بود و بایستی یا پذیرفته شود و یا شکست مذاکرات اعلام شود. این ادعا از سوی یک مقام وزارت خارجه ایران رد و اعلام شد: «با توجه به ادامه بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده، هنوز در مرحله‌ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن توافق در وین سخن بگوییم».

 

تحلیلگران می‌گویند برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا در ماه‌های گذشته دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته بوده است. جمهوری اسلامی ایران راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها، اخذ تضمین در خصوص ماندگاری برجام و رفع ادعاهای پادمانی آژانس اتمی را اصلی‌ترین مطالبه خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها قرار داده و تأکید کرده که تنها بازگشت به قرارداد دوجانبه‌ای که در ازای برخی محدودیت‌ها نفع ملموس اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته باشد را منطقی می‌داند و آن را می‌پذیرد.