|
کدخبر: 844879

با صدور بیانیه‌ای از سوی فعالان اجتماعی، حقوقدانان و وکلای دادگستری عنوان شد؛

تجاوز نظامی ارتش ترکیه به شمال عراق محکوم است

بیش از ۱۰۰ نفر از افراد سرشناس از جمله حقوقدانان، وکلای داگستری، اقتصاد دانان ،روزنامه نگاران وفعالان سیاسی و مدنی در بیانیه ای حمله ارتش ترکیه از زمین و هوا به اقلیم کردستان عراق را محکوم کردند.

بیش از ۱۰۰ نفر از افراد سرشناس از جمله حقوقدانان، وکلای داگستری، اقتصاد دانان ،روزنامه نگاران وفعالان سیاسی و مدنی در بیانیه ای حمله ارتش ترکیه از زمین و هوا به اقلیم کردستان عراق را محکوم کردند.

دراین بیانیه امده است؛ لشکر کشی ارتش ترکیه وکشتار مردم بیگناه شمال عراق ، نقض حاکمیت ملی وسیاسی این کشور و نادیده گرفتن اصول بنیادین حقوق بین الملل همچون منع توسل به زور ونقض تمامیت ارضی است .دراین بیانیه امده است دولت ترکیه که به دنبال تهاجم روسیه به کشور همسایه خود اکراین داعیه صلح طلبی ومیانجیگری برای پایان تجاوز روسیه  را دارد خود همان کاری را انجام میدهد که روسیه از دوماه پیش در اکراین انجام داده است . در این بیانیه امده است ؛ ازطنزهای تلخ روزگار است که کشوری همچون ترکیه که پرونده سیاهی در نقض قواعد حقوق بین الملل وحقوق بشر وگروه ضدهمه موازین انسانی داعش رادارد امروز داعیه اعاده صلح وامنیت بین روسیه و اکراین دارد  در حالیکه خود صلح وامنیت منطقه ای وبین المللی را به خطر انداخته است .

متن بیانیه به شرح زیر است:

 

1 اردیبهشت 1401 خورشیدی برابر با 21 آوریل 2022 میلادی 

شوربختانه این روزها، حقوق بین الملل و بنیادی ترین اصول و قواعد آن به‌دست دولت‌های دیکتاتور، قانون‌شکن و متجاسر، مورد هتک و نقض مستمر قرار گرفته و می‌گیرد. در این میان، دولت ترکیه، همزمان با سرکوب تظاهرات فلسطینیها در مناطق اشغالی، از توجه جهان و جهانیان به مسائل اوکراین سوء استفاده کرده و بار دیگر، با بی‌شرمی و افسارگسیختگی تمام، با تجاوز به خاک کشور همسایه عراق، حاکمیت، استقلال و یکپارچگی سرزمینی این کشور را از رهگذر یورش گسترده زمینی و هوایی به اقلیم کردستان نقض کرده و مرتکب جنایت تجاوز شده است.  

امضاکنندگان این بیانیه، با محکومیت شدید این یورش نظامی، نسبت به پیامدهای منفی این دست اقدامات و نقض فاحش اصول بنیادین و قواعد آمره حقوق بین‌الملل همچون منع توسل به زور، ممنوعیت نقض تمامیت ارضی و استقلال سیاسی کشورها به مثابه سنگ‌بناهای نظم حقوقی بین‌المللی، هشدار می‌دهند. این اقدامات، صلح و امنیت بین‌المللی را به‌ عنوان هدف اساسی حقوق بین‌الملل و سازمان ملل متحد به یغما می‌برند. به‌رغم سیر تکاملی حقوق بین‌الملل به‌ویژه از سده هفدهم به این‌سو، گاه باید نقبی به خود زد و نظرات و آرایِ به اصطلاح منکران حقوق بین‌الملل و از جمله گروهی موسوم به «پیروان سیاست زور در روابط بین‌الملل» به سردستگی هگل را محل تأمل مجدد و جدی قرار داد. گویا هگلیسم در عرصه بین‌الملل همچنان پابرجاست و دولت‌های هوادار آن نیز کماکان برقرار! 

از طنزهای تلخِ روزگار است که کشوری همچون ترکیه که پرونده سیاهی در نقض بسیاری قواعد و موازین حقوق بین‌الملل و حقوق بشر و همکاری با گروه سراسر ضدانسانی داعش دارد، این روزها به محل دیدار نمایندگان اوکراین و روسیه برای نیل به راه‌حلی سیاسی و اعاده صلح و امنیت بین‌المللی تبدیل شده است!  

هیچ دولتی حق ندارد با ادعای دفاع از امنیت ملی خود، به تمامیت ارضی و حاکمیت سیاسی سایر دولت‌ها تجاوز کند و صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را تهدید یا به خطر اندازد. رفع نگرانی‌های امنیتیِ مشروع هر کشور تنها می‌بایست از طریق مذاکره و گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز، حل‌وفصل گردد. بر این پایه، ما با باور به تهدید جدی صلح و امنیت بین‌المللی از طریق اقدامات اینچنینی و نقض آشکار تمامیت ارضی و استقلال سیاسی کشور همسایه از سوی دولت ترکیه و بایستگی برخورد جدی با آن و رفتارهای مشابه، خواستار محکومیت این اقدام تجاوزکارانه از سوی دولت‌ها و مراجع بین‌المللی و به‌ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌عنوان پاسدار اولیه صلح و امنیت بین‌المللی و اتخاذ رویکردی عمل‌گرایانه از سوی آن‌ها جهت پایان دادن به این تهاجم نظامی گسترده و آشکار هستیم. بویژه آنکه این یورش ارتش ترکیه، جان و مال اشخاص غیرنظامی در اقلیم کردستان را هدف قرار داده و باعث ورود خسارات جانی و مالی گسترده در شمال عراق شده است.  

اسامی امضاءکنندگان 

۱-عباس عبدی

۲-محمدصالح نیکبخت 

۳-دکترستار عزیزی

۴- مصلح قربانی

۵-اسفندیار آبنوس

۶-مجتبی گلی

۷- آزاد اشراقی

۸- دکتر قطب الدین صادقی

۹- مسعود شمس نژاد

۱۰-  عزیز کریمی

۱۱- سیدمراد موسوی

۱۲- فرمن جعفری

۱۳- عبدالله جهانبین

۱۴-اسماعیل رحیمی

۱۵-فواد متوسل

۱۶- سید محمدرضا فقیهی

۱۷- - مصطفی بیگی «رودوس فه‌یلی»

۱۸- حجت الله مرادی

۱۹-یوسف طالع

۲۰- علیرضا عبدالله زاده

۲۱- سنجر فخری

۲۲-دکتر بایزید مردوخی

۲۳-یاسین میرزایی کلهر

۲۴-ابراهیم عزیزی

۲۵- علی شمس برهان

۲۶-پدرام انصاری

۲۷-نریمان سلیمانی

۲۸-منصور صالحی

۲۹-مهندس حسین شاه اویسی

۳۰-دکتر صادق زیباکلام

۳۱-کامل خلیلی

۳۲- جمال طه

۳۳-خانم روفیا ایت النبی

۳۴- علی ساکی

۳۵-علی فتحی

۳۶- حمزه کریمی

۳۷-سجاد حسینی

۳۸- رضا کریمی

۳۹- محمد حیدری

۴۰- فرهاد فتحی

۴۱- مجید کریمی

۴۲- سیروس بابایی

۴۳- مصطفی جلیلی

۴۴- فرامرز خسروی

۴۵-عبدالله صدقی

۴۶- ابراهیم رفعتیان

۴۷- آرمان دهقانی

۴۸- سعید زاهدیان

۴۹- صادق محمدیان

۵۰-عدنان حسن پور

۵۱-رحمان احمدی

۵۲-سمیه رحیمی

۵۳-عدنان حسینی

۵۴-ظاهر نیک روش

۵۵- خسرو فروهر

۵۶- ایرج قادری

۵۷- محمد فرهمند

۵۸-کمال کهنه پوشی

۵۹- رضا رزمجویی

۶۰- حسین زاهدی

۶۱- رضا امینی

۶۲-مهدی عباسی

۶۳-وحید مطاعی

۶۴- امید مطاعی

۶۵- ایمان موثق 

۶۶- حسن مراد کاکایی

۶۷-حسین ویسی

۶۸- یوسف زمانی

۶۹- فرزاد روح الهی

۷۰- اصغر ستوده

۷۱- بهروز یارمحمدی

۷۲- پیام جاویدی

۷۳- وحید هوشیار

۷۴- رسول محمدی

۷۵- محسن جلیلیان

۷۶- ابراهیم شیخ ویسی

۷۷- کمال پیری

۷۸- یونس خضری

۷۹- پارسا آهنگری

۸۰- شورش محمدبیگی

۸۱- سمیه هاشمی

۸۲- آلا محمودی

۸۳-یاسین میرعزیزی

۸۴- خلیل عباسیان

۸۵- مریم رحیمی

۸۶- داوود اسمعیلی

۸۷- پرویز محمدی

۸۹- سلیمان یاراحمدی

۹۰- رحمان اسکندری

۹۱-میثم همتی

۹۲- بهرام قربانی

۹۳-عثمان مزین

۹۴- دکتر فریدون نوری

۹۵- مهندس همایون امینی

۹۶- خانم لیلی حسن پور

۹۷- منصور طیفوری

۹۸- حسین علوی

۹۹-عبدالرحمن محمودی

۱۰۰- فریده احمدی

۱۰۱-آزاده وفایی

۱۰۲- آزاد عبدی