|

خاطرات خوش قلعه‌نویی مقابل ازبک‌ها

در انتظار هت‌تریک امیر در تاشکند

امیر قلعه‌نویی در دوران مربیگری خاطرات خوشی از تقابل با تیم ملی ازبکستان دارد. به گزارش فوتبال 360، تیم ملی ایران فردا در دومین بازی مرحله مقدماتی جام جهانی 2026 در تاشکند به مصاف ازبکستان خواهد رفت. ایران و ازبکستان در سال‌های اخیر تقابل‌های زیادی باهم داشته‌اند که اغلب با پیروزی ایران به پایان رسیده است.

در انتظار هت‌تریک امیر در تاشکند

امیر قلعه‌نویی در دوران مربیگری خاطرات خوشی از تقابل با تیم ملی ازبکستان دارد. به گزارش فوتبال 360، تیم ملی ایران فردا در دومین بازی مرحله مقدماتی جام جهانی 2026 در تاشکند به مصاف ازبکستان خواهد رفت. ایران و ازبکستان در سال‌های اخیر تقابل‌های زیادی باهم داشته‌اند که اغلب با پیروزی ایران به پایان رسیده است.

 امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم ملی که در دو مقطع روی نیمکت ایران نشسته هم دو بار به مصاف ازبک‌ها رفته که در هر دو مورد موفق به کسب پیروزی شده و به دنبال سومین برد خود مقابل این رقیب است.

شیرین برای امیر و تلخ برای رحمان!

نخستین تقابل امیر قلعه‌نویی به عنوان سرمربی تیم ملی ایران با تیم ملی ازبکستان در مرحه گروهی جام ملت‌های 2007 رقم خورد؛ جایی که ایران و ازبکستان در نخستین بازی‌شان به مصاف هم رفتند و شاگردان امیر قلعه‌نویی با نتیجه 2 بر یک موفق به پیروزی شدند. در این بازی ازبکستان ابتدا با گل‌ به‌ خودی رحمان رضایی پیش افتاد ولی در نیمه دوم شاگردان قلعه‌نویی به بازی برگشتند و با گل‌زنی سیدجلال حسینی و جواد کاظمیان به پیروزی رسیدند. از جمع بازیکنان حاضر در آن مسابقه، رحمان رضایی که گل به‌ خودی زد به همراه آندرانیک تیموریان درحال‌حاضر در کادر فنی تیم ملی ایران حضور دارند.

پایان طلسم 15ساله در دومین تقابل

دومین باری که امیر قلعه‌نویی با تیم ملی ایران به مصاف ازبکستان رفت در بازی فینال تورنمنت کافا بود. در این بازی که چند ماه قبل برگزار شد، ایران با تک‌گل سردار آزمون به برتری یک بر صفر رسید و قهرمان تورنمنت کافا شد. قهرمانی در کافا نخستین جام امیر قلعه‌نویی به عنوان سرمربی تیم ملی ایران و نخستین قهرمانی تیم ملی از سال 2008 بود. در آن سال تیم ملی با هدایت علی دایی قهرمان مسابقات غرب آسیا شده بود و پس از 15 سال بار دیگر به یک قهرمانی دست پیدا کرد.

آمار خوب امیر مقابل باشگاه‌های ازبکستانی

امیر قلعه‌نویی در رده باشگاهی هم آمار خوبی مقابل نمایندگان ازبکستان داشته است. او با سپاهان، تراکتور و ذوب‌آهن در لیگ قهرمانان آسیا مقابل تیم‌های ازبکستانی قرار گرفته و آمار چهار برد، دو باخت و یک تساوی را به ثبت رسانده است. هر دو شکست قلعه‌نویی در تقابل با ازبک‌ها، مقابل پاختاکور رقم خورده و دیگر نمایندگان این کشور هرگز موفق به شکست سرمربی فعلی تیم ملی نشده‌اند.