|

صعود استقلال به فینال جام حذفی

پرسپولیس مقابل آقای متخصص

استقلال، پرافتخارترین تیم ایران در رقابت‌های جام حذفی، شب گذشته در ورزشگاه آزادی موفق شد تیم نساجی را با نتیجه قابل تأمل 4 بر صفر شکست دهد و به فینال برسد. استقلال که در رقابت‌های لیگ برتر این فصل به عنوانی بهتر از سومی نرسیده بود، برای حضور در نیمه‌نهایی جام حذفی انگیزه فراوانی داشت و نهایتا همین انرژی باعث شد تا مدافع عنوان قهرمانی این جام یعنی نساجی را در بازی پایِ فینال از پیش بردارد.

استقلال، پرافتخارترین تیم ایران در رقابت‌های جام حذفی، شب گذشته در ورزشگاه آزادی موفق شد تیم نساجی را با نتیجه قابل تأمل 4 بر صفر شکست دهد و به فینال برسد. استقلال که در رقابت‌های لیگ برتر این فصل به عنوانی بهتر از سومی نرسیده بود، برای حضور در نیمه‌نهایی جام حذفی انگیزه فراوانی داشت و نهایتا همین انرژی باعث شد تا مدافع عنوان قهرمانی این جام یعنی نساجی را در بازی پایِ فینال از پیش بردارد. استقلال که پیش از این هفت عنوان قهرمانی در جام حذفی دارد، بی‌صبرانه منتظر دیدار امروز تیم‌های هوادار و پرسپولیس است تا رقیبش در فینال را بشناسد. رقیبی که شاید دوست داشته باشد پرسپولیس باشد. ماجرا از این قرار است که استقلال چند هفته قبل و در رقابت‌های لیگ برتر بازی برگشت را به پرسپولیس با یک گل باخت و سرانجام هم از کورس قهرمانی جا ماند. آنها در هفته‌های اخیر وعده گرفتن انتقام از پرسپولیس را در جام حذفی داده‌اند و شاید بدشان نیاید که در فینال مقابل رقیب سنتی به میدان بروند. البته استقلال برای بردن نساجی هم به اندازه کافی انگیزه داشت. نساجی در فصل گذشته علاوه بر آنکه در رقابت‌های لیگ برتر به استقلال نباخت، این تیم را از گردونه بازی‌های جام حذفی کنار راند تا حسرت یک جام دیگر را بر دل استقلالی‌ها بگذارد. قهرمانی نساجی در فصل گذشته رقابت‌های حذفی، اولین قهرمانی این تیم قائمشهری در این تورنمنت بود، ولی آن موضوع محلی برای کسب تجربه بیشتر برایشان نشد؛ چراکه روز گذشته عملا توانی برای رقابت با استقلال در نیمه‌نهایی نداشتند. البته شاید حضورشان در نیمه‌نهایی هم برایشان کارنامه درخوری تلقی شود. ضمن اینکه این دو تیم در دو فصل اخیر به اندازه کافی با یکدیگر روبه‌رو شده‌اند. بازی روز گذشته هفتمین تقابلشان در دو فصل اخیر بود که مثل بیشتر وقت‌ها، استقلال دست بالا را داشت. در فصل اخیر استقلال در بازی رفت این فصل به‌سادگی نساجی را از پیش‌رو برداشت و در سوپرجام هم این تیم را مغلوب کرد. استقلال در نیم‌فصل دوم به فرم رؤیایی رسید و بهترین 10 هفته تاریخ لیگ برتر را پشت سر گذاشت. استقلال در این 10 هفته به 9 پیروزی و یک تساوی دست یافت که این تساوی برابر نساجی بود و این‌بار هم نساجی توانست استقلال را متوقف کند و باز هم برای این تیم دردسرساز شد. هرچند این همه اندوخته شب گذشته دیگر برایشان کارایی نداشت.

پرسپولیس مقابل آقای متخصص

رقابت‌های جام حذفی امروز با برگزاری دومین دیدار نیمه‌نهایی پیگیری می‌شود تا تکلیف دیگر فینالیست این رقابت‌ها مشخص شود. امروز از ساعت 18.30 پرسپولیس در ورزشگاه دستگردی آن‌هم در شرایطی که قرار است بازی بدون حضور تماشاگران برگزار شود، به مصاف هوادار می‌رود. شاگردان یحیی گل‌محمدی که چند روز قبل موفق شدند جام قهرمانی لیگ برتر را برای هشتمین بار بالای سر ببرند، در روزهای اخیر مراسم جشن قهرمانی‌شان را به تأخیر انداخته‌اند تا نشان دهند چقدر برای بازی امروز تمرکز دارند. اگرچه هوادار روی کاغذ نمی‌تواند رقیب سرسختی برای پرسپولیس باشد، ولی یکی دو اتفاق افتاده که اجازه نمی‌دهد خیال پرسپولیسی‌ها برای بازی امروز راحت باشد؛ اولین آن شکست برابر همین تیم در دور برگشت رقابت‌های لیگ برتر است. هوادار که بازی رفت را 3 بر یک باخته بود، در بازی برگشت با یک گل پرسپولیس را شکست داد تا شرایط را برای یحیی و تیمش حسابی سخت و دشوار کند. در واقع اگر اتفاقات انتهای فصل رخ نمی‌داد و دست سرخ‌های تهرانی به جام نمی‌رسید، مهم‌ترین دلیلش همان شکست برابر هوادار بود. به غیر از این مورد، پرسپولیسی‌ها امروز قرار است مقابل مربی‌ای به میدان بروند که در فصول گذشته نشان داده متخصص جام حذفی است. ساکت الهامی، سرمربی تیم هوادار، به غیر از آنکه یکی از مربیان استقلالی شاغل در لیگ برتر ایران است، دو فصل پیش با تراکتور و فصل گذشته هم با نساجی جام قهرمانی را به دست آورد تا نشان دهد فرمول برنده‌شدن در این جام را از بر است. از سوی دیگر پرسپولیسی‌ها هم انگیزه خاص خودشان را دارند؛ علاوه بر آنکه در پی گرفتن انتقام آن شکست در بازی‌های لیگ هستند، فرصت رسیدن به فینال و کسب یک جام دیگر در این فصل، آن‌هم برابر رقیب سنتی را به‌راحتی از دست نخواهند داد. ضمن اینکه آنها باید نشان دهند برای برتری مقابل رقبایشان نیاز به حضور در ورزشگاه آزادی ندارند و می‌توانند در هر زمینی رقیب را از پیش‌رو بردارند. با وجود اتفاقات مهیجی که در پیش است، نمی‌توان از بدسلیقگی مسئولان فدراسیون فوتبال و شورای تأمین برای بی‌تماشاگر کردن این بازی به‌سادگی گذشت. نیمه‌نهایی جام بدون حضور تماشاگران؛ خودش به اندازه کافی گویا خواهد بود.