|
کدخبر: 844001

طالبان و مهاجران افغان

این روز‌ها درباره مهاجران افغان به ایران، در شبکه‌های مجازی و همچنین در روزنامه‌ها، مطالب و مقالات فراوانی درج می‌شود که نشان از نگرانی نسبت به حضور رو به تزاید افغان‌های مهاجر در ایران دارد! در این زمینه چند نکته درخور تأمل وجود دارد

این روز‌ها درباره مهاجران افغان به ایران، در شبکه‌های مجازی و همچنین در روزنامه‌ها، مطالب و مقالات فراوانی درج می‌شود که نشان از نگرانی نسبت به حضور رو به تزاید افغان‌های مهاجر در ایران دارد! در این زمینه چند نکته درخور تأمل وجود دارد:

۱- از ابتدای ظهور و پیروزی انقلاب اسلامی و شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی در ایران، به دلیل تهاجم و ورود نیرو‌های نظامی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به افغانستان و اشغال آن کشور، با کمک و تحریک و حمایت غرب، به‌خصوص ایالات متحده آمریکا، و جریان‌های وابسته به آنان حرکت جهادی و تشکل مجاهدان، اعم از سنی و شیعه، در مقابل نیرو‌های مهاجم شکل گرفت که سر‌انجام منجر به اخراج نیرو‌های مهاجم از افغانستان شد.

۲-اما بر اثر آن تهاجم و متقابلا مقاومت‌های شکل‌گرفته، مردمان زیادی از شهرها و مناطق خود آواره شدند و تعدادی از آنان به ایران آمدند، آمار مهاجران افغان را تا حدود سه میلیون نفر ذکر کرده‌اند که بعضا در ایران ماندگار شدند، ازدواج کردند و زندگی دائم خود را در ایران ساختند!

با حوادث تلخ و شیرین ناشی از حضور افغان‌های محترم در ایران، در مجموع حضور آنان تحمل‌پذیر و از بعد انسانی، رفتار‌های آنان غیرسازنده تلقی نمی‌شد؛ بلکه نقش آنان در موارد بسیار مثبت و مؤثر در اقتصاد ایران به حساب می‌آمد. در سال‌های اخیر برای رفع محرومیت‌های فرزندان ناشی از ازدواج مردان افغان با زنان ایرانی که نهایتا مسئولیت خانواده و فرزندان خود را پذیرا نشده و ایران را ترک کرده و همسران خود را با چند فرزند تنها گذاشته بودند، مصوبه و قانونی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که هویت این‌گونه فرزندان به رسمیت شناخته شود و به نام مادر برای‌شان شناسنامه و هویت ایرانی به ثبت برسد!

3- در ماه‌های اخیر و به دنبال تهاجم و تسخیر و تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، که گفته می‌شود با توطئه و دسیسه آمریکا و حمایت‌های بی‌دریغ قطر صورت گرفته، موج جدیدی از هجوم آوارگان و مهاجران افغان به کشور‌های دیگر و از‌جمله به ایران را به وجود آورده است، آمار جدید را بین شش تا هشت میلیون نفر در ایران ذکر می‌کنند و همچنین از قول مقامات رسمی، تعداد ویزا‌های صادره روزانه را تا پنج‌ هزار نفر و اغلب ۱۰ هزار نفر برای سفر به ایران ذکر کرده‌اند!

البته اینها آمار رسمی است، غیررسمی‌ها و آنانی که به صورت قاچاق همه‌روزه از مرز‌ها عبور کرده و وارد ایران می‌شوند، جداست!!!

سؤال اساسی این است که نهاد‌ها و مقامات مسئول چه کنترل و نظارتی بر این حجم گسترده مهاجرت‌ها دارند؟

 آیا می‌دانند اینان به کجا می‌روند؟

 در کجا اسکان می‌گزینند؟

 دارای چه گرایش و وابستگی هستند؟

 به چه نیتی به سمت ایران آمده‌اند؟

 اگر به قصد پناهندگی است، چرا اغلب خانواده خود را همراه نیاورده و مجرد آمده‌اند؟

 اگر صرفا برای کار و اشتغال آمده‌اند، دارای چه میزان سواد کلاسیک و مهارت‌های شغلی هستند؟

 در شرایط بروز بحران، چه نشانه و ردی از آنها در دسترس است که بتوانند آنان را فرا‌بخوانند؟

 آیا برای نگرانی‌های ابراز‌شده از سوی برخی رسانه‌های ملی و حتی برخی کارشناسان نسبت به عواقب این‌گونه ورود و سیل جمعیتی افغان‌های ناشناس و بعضا مشکوک، پاسخ مدلل و منطقی برای ارائه وجود دارد!؟

4- به نظر می‌رسد که تا بیش از این دیر نشده، برای حفظ دستاورد‌های چندین‌ساله در ارائه خدمات انسانی به افغان‌های محترم مقیم ایران که از همه‌گونه خدمت مؤثر برخوردار شده‌اند و همچنین تداوم رعایت حقوق انسانی افراد شریف و درخور احترام برادران و خواهران افغان مقیم و مهاجر ایران، سریعا نسبت به کنترل ورود و نیز ساماندهی سیستمی قابل اتکا برای رصد مداوم مهاجران محترم اقدام شود، تا مثلا از طریق دریافت نوعی خدمات حضور و موقعیت استقرار خود را اعلام دارند تا بشود سره را از ناسره جدا کرد و در شرایط بحرانی، خواب آشفته نبینیم و در‌عین‌حال ارائه خدمات با ارزش و فراوان انجام‌شده به افاغنه گرامی، به خاطر انجام برخی تخلفات که ممکن است واکنش‌های تند را به همراه داشته باشد، هباء منثورا نشود!!!