|

لغو ویزای گروهی گردشگران ایران و روسیه برای سفر به دو کشور

مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی گفت: توافق کردیم از اول ماه ژانویه ۲۰۲۳ ویزای گروهی گردشگران ایران و روسیه برای سفر به دو کشور، لغو شود و طرفین از تاریخ مشخص شده، ‌متعهد به اجرای آن هستند.

لغو ویزای گروهی گردشگران ایران و روسیه برای سفر به دو کشور

به گزارش ایسنا،‌تهران به تازگی میزبان دومین نشست کمیته فنی گردشگری ایران و روسیه بود که به خواست فدراسیون روسیه تشکیل شد.

موضوع این نشست که رییس اداره همکاری‌های بین‌المللی و رابط فدراسیون گردشگری این کشور در آن حضور داشتند، اجرای موافقت‌نامه لغو روادید گروهی شهروندان ایران و روسیه بود. 

لیلا اژدری ـ مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی درباره توافق‌های این کمیته، اظهار کرد: براساس صورت جلسه این کمیته که به صورت رسمی امضا شد، توافق کردیم از اول ماه ژانویه ۲۰۲۳ ویزای گروهی گردشگران ایران و روسیه برای سفر به دو کشور، لغو شود و طرفین از تاریخ مشخص شده، ‌متعهد به اجرای آن هستند.

او با اشاره به این‌که شکل اجرای این توافق، قبلا به تایید و موافقت دو کشور رسیده است، یادآور شد: براساس آنچه پیش‌تر امضا شده و به توافق دولت‌های ایران و روسیه نیز رسیده است، با اجرای این برنامه و از تاریخ اول ژانویه، شهروندان ایران و روسیه درصورتی که در قالب گروه‌های گردشگری از ۵ تا ۵۰ نفر بین دو کشور سفر کنند، برای مدت ۱۵ روز اقامت، به ویزا نیاز نخواهند داشت.

اژدری پیش‌تر تاکید کرده بود: ویزا یا روادیدِ انفرادی برای شهروندان ایرانی و روسی لغو نشده و همچنان برای سفر شخصی یا بدون تور به روسیه یا ایران، لازم است از طریق سفارتخانه‌ها اقدام شود.

مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی همچنین درباره اعتبار این توافق‌نامه با توجه به این‌که تا دسامبر ۲۰۲۳ معتبر است، اظهار کرد: اعتبار برنامه اجرایی لغو روادید گروهی گردشگران ایران و روسیه، قابل تمدید به دوره‌های مشابه است و مشکلی در این‌باره وجود ندارد.