|
کدخبر: 839772

مروری بر رسانه‌های عربی‌زبان / ۲۸ دی ۱۴۰۰/ ۱۵ جمادی الثانیه ۱۴۴۳

گفتگوى ولیعهد عربستان و ولیعهد امارات

در بررسى رسانه های عرب زبان امروز نگاهی انداختیم به عناوین روزنامه عکاظ عربستان،النهار لبنان،الوطن سوریه،الصباح عراق.

در بررسى رسانه های عرب زبان امروز نگاهی انداختیم به عناوین روزنامه عکاظ عربستان،النهار لبنان،الوطن سوریه،الصباح عراق.

در این میان عکاظ عربستان، در گزارشى به گفت وگوى بن سلمان و بن زاید درباره حمله اخیر انصارالله به امارات ،پرداخته است.

عکاظ عربستان:

گفت وگوی بن سلمان و بن زاید درباره حمله اخیر انصار الله به امارات

«محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان در تماسی تلفنی با «محمد بن زاید»، ولیعهد ابوظبی درباره حمله انصار الله یمن به فرودگاه ابوظبی و برخی مواضع مهم امارات متحده عربی گفت‌وگو کرد.

بن سلمان در این گفت وگوی تلفنی ضمن محکوم کردن حمله روز گذشته به عربستان و امارات از سوی انصار الله یمن، کشته شدن چند نفر در این حملات را تسلیت گفت و برای مجروحان شفای عاجل را مسالت کرد.

دو طرف در این مکالمه تاکید کردند که اینگونه اقدامات در هدف قراردادن عربستان و امارات، عزم دو کشور برای مقابله با این اقدامات «تروریستی» خصمانه را بیشتر می کند.

الصباح عراق:

کشف آثار تاریخی جدید در عمق 6 متری مسجد النوری موصل

«خیرالدین احمد ناصر»، مدیرکل بازرسی میراث فرهنگی استان نینوای عراق،از کشف آثار تاریخی تازه در عمق 6 متری مسجد النوری و مناره حدباء در شهر موصل خبر داد.

مدیرکل بازرسی میراث فرهنگی استان نینوای عراق، گفت تیم‌های این سازمان با همکاری سازمان یونسکو در حین تلاش برای تقویت زیرساخت‌های مسجد النوری که با هزینه امارات در حال بازسازی است، آثار مهمی از دوره اتابکان زنگی کشف کردند.

او گفت که اتابکان در سال 1127 میلادی حکومت خود را به دست عمادالدین زنگی در موصل تأسیس کردند و تا حدود 4 دهه تا شام و مصر را گرفتند.

ناصر افزود که کشفیات جدید نشان می‌دهد مساحت شبستان مسجد بسیار بزرگ‌تر از آن چیزی است که امروز می‌بینیم.

وی گفت که در این کشفیات چهار اتاق به ارتفاع 3 متر که به هم وصل هستند در عمق 6 متری مسجد یافت شدند و افزود همچنین تعداد بسیاری سکه‌های دوره اتابکی در این منطقه کشف شده است.

النهار لبنان:

برگزارى جلسه هیئت دولت لبنان دوشنبه آینده

نخستین جلسه هیئت دولت لبنان از اکتبر 2021 تاکنون، دوشنبه آتی 24 ژانویه برگزار می شود.

«امین سلام»، وزیر اقتصاد لبنان گفت: بررسی بودجه مالی 2022 در راس برنامه های مورد بررسی در جلسه هفته آینده خواهد بود.

حزب الله و جنبش امل شنبه اعلام کردند که به تحریم جلسات هیئت دولت پایان خواهند داد. این اقدام راه را برای برگزاری نخستین نشست هیئت دولت از اکتبر تاکنون هموار کرد.

حزب الله و جنبش امل جلسات هیئت دولت را به دلیل منازعه بر سر تحقیقات انفجار بندر بیروت تحریم کرده بودند.

الوطن سوریه:

وزیر خارجه سوریه:در حال تلاش برای بهبود روابط سوریه با کشورهاى عربى به وضعیت قبل هستیم

فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه تاکید کرد که اشغالگرى ترکیه بزرگترین تهدید برای شمال سوریه است و ایالات متحده از کشورهایی است که بیشترین نقض و سوء استفاده از حقوق بشر در جهان را دارد.

وزیر امور خارجه سوریه در مورد روابط با کشورهای عربی، گفت: ما در حال تلاش برای بهبود و بازگرداندن آن به وضعیت قبلی هستیم و اکنون 14 سفارت عربی در دمشق داریم.

مقداد افزود:اقدامات جنایتکارانه و مخرب متجاوز آمریکا در رقه، بزرگترین شاهد بر وحشیگری آن است و ایالات متحده برای مدت طولانی از مسائل حقوق بشری به نفع شیوه های استعماری خود بهره برداری و سوء استفاده کرده است.