|
کدخبر: 840429

قیمت‌های برج ایرانی در بازار غیرواقعی است

مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی درباره افزایش بی‌ضابطه قیمت برنج ورود کرده است زیرا قیمت‌هایی که اکنون در بازار به فروش می‌رسد، غیرواقعی است.

ابراهیم زارع، مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی درباره دلایل افزایش افسارگسیخته برنج ایران در بازار اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی درباره افزایش بی‌ضابطه قیمت برنج ورود کرده است زیرا قیمت‌هایی که اکنون در بازار به فروش می‌رسد، غیرواقعی است.

وی افزود: میزان تولید برنج در سال جاری 10 تا 20 درصد کاهش داشته است اما این موضوع نباید به این اندازه، قیمت برنج ایرانی را در بازار افزایش دهد.

مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی ادامه داد: برنج‌های تولیدی امسال در زمان حاضر از دست کشاورزان خارج شده و در بازار این محصول سوءاستفاده صورت گرفته است؛ وزارت جهاد کشاورزی برای برخورد با این موضوع ورود کرده است.

وی تصریح کرد: برنج‌های خارجی به‌اندازه کافی ثبت سفارش و وارد شده است به‌طوری که در مقایسه با سال قبل افزایش واردات داریم اما قیمت برنج خارجی نیز افزایش مختصری نیز داشته است که به‌دلیل بالارفتن قیمت این محصول در مبدأ تولید (هندوستان) است.

زارع خاطرنشان کرد: وضعیت تولید برنج را برای سال آینده، هنوز نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم اما اگر بارش‌ها بهتر باشد تولید این محصول افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: تولید برنج علاوه بر استان‌های شمالی کشور در دیگر استان‌ها و استان‌های داخلی کشور نیز کشت می‌شد اما به‌دلیل کم‌آبی‌ها، امسال تولید برنج در این استان‌ها متوقف شد که این امر نیز در کاهش تولید مؤثر است. در سال جاری حتی در استان‌های شمالی نیز کاهش سطح تولید داشته‌ایم.

بنابر این گزارش قیمت برنج ایرانی در بازار افزایشی بی‌ضابطه داشته است به‌طوری که هر کیلوگرم برنج ایرانی بر اساس مشاهدات میدانی 40 تا 75 هزار تومان و برنج‌های خارجی 30 تا 35 هزار تومان به فروش می‌رسد.

برنج هندی تنظیم‌بازاری نیز 18500 تومان، پاکستانی 20500 تومان و برنج تایلندی 12500 تومان به فروش می‌رسد که افراد می‌توانند این محصولات را در برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و خرید اینترنتی تحت نظارت سازمان تعاون روستایی خریداری کنند.